"Wszyscy mają prawo do mej miłości, do mej pracy i opieki i wszystkim chcę służyć, wszystkimi się zająć, aby wszystkich Chrystusowi pozyskać", ale "nie odmawiajcie Bogu żadnej ofiary".

Na straży sumienia Narodu

Poznajmy osobę i nauczanie Sługi Bożego ks. kard. Augusta Hlonda. Podążając za jego wskazaniami, odnawiajmy wiarę w naszym Narodzie.

W niedzielę 22 października w Rumi zostanie otwarta wystawa "Prymas Polski kard. August Hlond - na straży sumienia Narodu". Zostałą ona zorganizowana przez Akcję Katolicką z okazji 75. rocznicy śmierci Sługi Bożego ks. kard. Augusta Hlonda.

- Rocznica ta przypada dokładnie w niedzielę 22 października. Pragniemy przypomnieć postać wybitnego Prymasa, opatrznościowego Prymasa - duchowego przewodnika Kościoła, jakim był ks. kard. Hlond. To postać niezwykła, jego nauczanie jest bardzo aktualne w dzisiejszych czasach - mówi "Naszemu Dziennikowi" Joanna Olbert, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej. - W kazaniach, przemówieniach, pismach przejawia się troska o dusze wiernych, kształtowanie i prostowanie sumień. Ksiądz kard. August Hlond stał na straży sumienia Narodu. Troska o zbawienie każdego człowieka przejawiała się w całym jego życiu. Był wielkim patriotą - podkreśla nasza rozmówczyni.

Jak zauważa, na aktualność nauki pozostawionej przez Prymasa wskazują choćby słowa wygłoszone 8 września 1929 r. na X Zjeździe Katolickim w Poznaniu: "Toczy się walka, lecz o całość i przyszłość chrześcijaństwa, o to, czy przekreślić w dziejach ludzkości dziewiętnaście wieków pracy i historii katolickiej i czy z życia narodów usunąć raz na zawsze myśl Chrystusową i Boże prawo".

Joanna Olbert zwraca uwagę, że w obliczu zagrożeń i przemian, jakie dokonują się w Polsce, musimy powrócić do pogłębionej formacji, którą z wielkim wysiłkiem prowadził w naszej Ojczyźnie ks. kard. August Hlond. Jego naukę poleca traktować jak wezwanie do pracy w naszej codzienności.

- Prymas wzywa do modlitwy i czynu. Do życia eucharystycznego. Równocześnie apeluje o rozwój intelektualny, o angażowanie się w różne działania kosztem wygody. O poświęcanie swojego czasu dla Kościoła i Ojczyzny. To bardzo często przewija się w jego nauczaniu, w jego apelach do wiernych - przypomina prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej.

Ksiądz kard. August Hlond założył Akcję Katolicką i do niej skierował następujące słowa: "Zadaniem Akcji Katolickiej w Polsce jest przede wszystkim uzdrowienie naszego życia publicznego duchem Chrystusowym".

- Każdy z nas może na miarę swoich możliwości włączać się i angażować na rzecz Kościoła i naszej Ojczyzny. My to czynimy w ramach Akcji Katolickiej, w myśl hasła naszego stowarzyszenia: Widzieć, Ocenić, Działać. Uważam, że należy podjąć intensywną formację. My - jako wierni - winniśmy pogłębiać nauczanie Kościoła, propagować tzw. Kompendium Katechizmu Kościoła katolickiego, upowszechniać apologetykę. Tak abyśmy te treści mogli przekazywać tym, którzy odeszli od Kościoła. Podstawą jest modlitwa za te osoby, modlitwa o nawrócenie - wskazuje nasza rozmówczyni.

Wystawa zostanie otwarta w najbliższą niedzielę po Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Szlachetki, gdańskiego biskupa pomocniczego, w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. Eucharystia zostanie odprawiona w intencji beatyfikacji ks. kard. Augusta Hlonda o godz. 11.00. 

- Zachęcamy do obejrzenia wystawy, ale przede wszystkim do poznawania nauczania Prymasa Hlonda - zaprasza Joanna Olbert.

Źródło: K. Gajkowski, Na strzaży sumienia Narodu, w: Nasz Dziennik nr 244/20.10.2023, s. 14.