"Wszyscy mają prawo do mej miłości, do mej pracy i opieki i wszystkim chcę służyć, wszystkimi się zająć, aby wszystkich Chrystusowi pozyskać", ale "nie odmawiajcie Bogu żadnej ofiary".

Ocalić wiarę

"Mocno stój przy wierze ojców" - apelował do Polaków Czcigodny Sługa Boży ks. kard. August Hlond. W sobotę 24 września odbędzie się w Rumi V Ogólnopolski Kongres Hlondowski, podczas którego podjęta zostanie refleksja nad przesłaniem tego Prymasa Polski dla naszej Ojczyzny.

Myślą przewodnią tegorocznego spotkania są słowa, które w 1931 r. Prymas Polski kard. August Hlond skierował do Polaków znajdujących się poza granicami naszej Ojczyzny. Zatoskany o dusze roadaków pisał wówczas: "Kochany Rodaku! Mocno stój przy wierze ojców. Z Bogiem zawsze ci będzie lżej i lepiej. Gdy przystapią do ciebie wilki w owczej skórze i kusić cię będą, byś opuścił szeregi Kościoła, nie dawaj posłuchu fałszywym prorokom i trwaj przy świętej wierze".

- Te słowa, jak i całe nauczania kard. Augusta Hlonda nie straciły na swej aktualności mówi Joanna Olbert, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej. Jak podkreśla w rozmowie z nami, te słowa są dla nas, współczesnych, wezwaniem, szczeglnie w chwilach zamętu, w chwilach walki z Kościołem, do podejmowania różnorakich działań, które będą przeciwstawiały się postępującej sekularyzacji, relatywizacji sumień.

- Kazdy z nas jest do tego powołany i może wiele dobrego uczynić w miarę swoich modliwości, predyspozycji, talentów. Ksiądz Prymas Hlond bardzo mocno akcentował rolę świeckich, wzywał wiernych, aby nie uchylali się od rozprawy z pogaństwem, apelował: "Nie wolno słabością i obojętną postawą ułatwiać pogaństwu szerzenia się po dziedzictwie Mieszka i Bolesława". W jednym ze swoich listów pasterskich podkreślał, że jeżeli Naród dochowa wierności Chrystusowi, a życie polskie "oczyścimy z nasiąków szataństwa", wówczas stworzymy warunki duchowego prymatu Narodu. Jest to możliwe, o ile wszyscy podejmiemy nawet najdrobniejsze działania, slużąc szerzeniu się zasad moralnych i przeciwstawianiu się kryzysowi sumień - tłumaczy Joanna Olbert.

Ważnym zadaniem jest dotrzeć dziś z nauczaniem Prymasa Hlonda do ludzi młodych i zaszczepić je w ich sercach. Kluczem do tego jest rodzina.

- Podczas kongresu wybitni znawcy nauczania kard. Hlonda podejmą tematy związane m. in. z rodziną, z wychowaniem młodego pokolenia - czym się ma kierować współczesna rodzina, jakie są jej zadania, na jakich fundamentach mają się opierać małżeństwo i rodzina. To są fundamentalne zagadnienia, gdyż przyszłość naszego Narodu zależy od naszych rodzin i od wychowania młodego pokolenia. Jan Zamoyski w 1600 r. w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej umieścił następujący zapis: "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodziezy chowanie". I te słowa nie tracą na swej aktualności - wskazuje Joanna Olbert.

Dodaje, że w swoim nauczaniu kard. Hlond wiele uwagi poświęcał rodzinie i jej odpowiedzialności za wychowanie młodego człowieka. - W swoim liście pasterskim "O chrześcijańskim wychowaniu młodzieży" (1948 r.) podkreślał, iż katoliccy rodzice powinni dbać nie tylko o prawidłowy fizyczny, umysłowy i moralny rozwój dzieci, lecz także o wykształcenie ich w wierze i usposobienie ich do życia chrześcijańskiego. Ten list pasterski jest niezwykle aktualny, zawiera wiele cennych wskazań i zachęcam do jego lektury - akcentuje.

Organizatorami Kongresu są parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi i Komitet Organizacyjny ds. Propagowania Dzieł i Nauczania Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda w Rumi.

Kongres rozpocznie Msza św. koncelebrowana o godz. 10.00 w intencji beatyfikacji ks. kard. Augusta Hlonda, ktorej przewodniczyć będzie ks. bp Wiesław Szlachetka, gdański biskup pomocniczy. Po Eucharystii zaplanowano - w ramach V Ogólnopolskiego Kongresu Hlondowskiego - cykl wykładów na temat aktualności nauczania Prymasa Hlonda, dotyczącego rodziny, młodzieży, moralności, zadań świeckich we współczesnym świecie. Wśród prelegentów są m. in. ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr, prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, ks. prof. dr hab. Wojcech Necel, ks. prof. dr hab. Jan Niewęgłowski. wicepostulator procesu beatyfikacyjnego kard. Augusta Hlonda - ks. dr Bogusław Koziol TChr - przedstawi aktualny stan procesu.

Wstęp na kongres jest wolny. - Sługa Boży kard. August Hlond zostawił nam, współczesnym, niezwykle bogatą spuściznę w postaci swojego nauczania. Jest ono niezwykle aktualne w dzisiejszych czasach i dlatego zachęcam do uczestnictwa w tym wydarzeniu - zaprasza Joanna Olbert.

Źródło: Krzysztof Gajkowski, Ocalić wiarę, w: Nasz Dziennik nr 219/21.09.2022, s. 18.