"Wszyscy mają prawo do mej miłości, do mej pracy i opieki i wszystkim chcę służyć, wszystkimi się zająć, aby wszystkich Chrystusowi pozyskać", ale "nie odmawiajcie Bogu żadnej ofiary".

Pomnik dla prymasa Hlonda

W Domu Arcybiskupów Warszawskich 29 maja zaprezentowano album "August Hlond 1881-1948". Publikacja ukazała się w związku z przypadającą w tym roku 70. rocznicą śmierci kardynała.

Album autorstwa Łukasza Kobieli jest rezultatem kilkuletniej pracy. Na 568 stronach zaprezentowana została historia życia kard. Augusta Hlonda. Publikacja zawiera także 700 fotografii i dokumentów, w tym ponad 400 niepublikowanych zdjęć, pochodzących z blisko 60 archiwów.

- Album jest pierwszą taką publikacją prezentującą historię kardynała. Ciekawostką będą materiały z okresu uwięzienia prymasa Hlonda przez Niemców podczas II wojny światowej i jego działalność na obczyźnie - powiedział autor. 

Obecny na prezentacji albumu Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, zwrócił uwagę, że kard. Hlond jest postacią zapomnianą, która "w naszej pamięci żyje w blasku Prymasa Tysiąclecia, potem papieża Jana Pawła II".

- To był człowiek niezwykły, wielki. Ta jego wielkość polegała na tym, że łączył w sobie i charyzmę, zdolności organizacyjne i intelekt. Trzeba przypominać tę postać. To wybitny syn ziemi śląskiej - powiedział.

W ocenie prezesa IPN zasługą kard. Hlonda jest m. in. powołanie diecezji katowickiej, duszpasterstwa Polaków żyjących za granicą, a także podjęcie ważnych inicjatyw społecznych, np. Akcji Katolickiej.

- Wiele z tych dzieł przetrwało do dziś, jak choćby tygodnik "Gość Niedzielny", jeden z największych tygodników opinii w Polsce - zwrócił uwagę.

Nawiązując do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dodał, że kardynał "był jedną z tych osób, która tej niepodległej Polsce nadawała kształt".

- Wciąż za mało wspominamy kard. Augusta Hlonda, zwłaszcza jeśli uwzględnimy jego zasługi jako prymasa Polski. Tą publikacją budujemy pomnik prymasowi - powiedział.

Spotkanie zakończyła debata z udziałem autora publikacji oraz dr. Pawła Skibińskiego o roli prymasa Hlonda w Kościele. W spotkaniu uczestniczył także ks. Bogusław Kozioł, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego kardynała, oraz kard. Kazimierz Nycz.

za: A. Ślusarczyk, Pomnik dla prymasa Hlonda, w: Gość Warszawski, nr 23/2018, s. IV.